Dzisiaj jest: 21 Październik 2021. Imieniny obchodzą: Urszuli, Celiny, Hilarego.

Reklama

Zapraszamy na facebooka

Ważne informacje


Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_aidanews2/helper.php on line 1115

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_aidanews2/helper.php on line 1115

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_aidanews2/helper.php on line 1115
14-08-2015
W Polsce i w krajach zachodnich rak piersi u kobiet jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym. Wczesne wykrycie...
14-08-2015
W Polsce i w krajach zachodnich rak piersi u kobiet jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym. Wczesne wykrycie...
14-08-2015
    Szpiczak, znany także pod nazwą szpiczak mnogi, jest rozsianym nowotworem powstałym z komórek...

Reklama

Aktualności:

Witamina D - pogromca nowotworowych komórek

Fot. Shutterstock Zdrowy styl życia to odpowiednio zbilansowana dieta, która ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale również samopoczucie. W naszym menu nie może zabraknąć witamin czy innych ważnych minerałów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

 

Właściwości witaminy D

 

Według ostatnich doniesień witamina D chroni przed nowotworami, a także wydłuża życie osób, chorujących na raka. Warto podkreślić, że chroni ona również przed złamaniami i wieloma chorobami (zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy typu II, chroni również przed chorobami neurologicznymi i schorzeniami autoimmunologicznymi, takimi jak stwardnienie rozsiane, łuszczyca oraz cukrzyca typu I), ale także wpływa korzystnie na wiele narządów i tkanek, o czym przekonuje prof. Roman S. Lorenc z Zakładu Biochemii, Radioimmunologii i Medycyny Doświadczalnej Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

 

Witamina D a rak

 

Witamina D hamuje tworzenie nowych naczyń krwionośnych, bez których guz nie może się rozwijać. Do tej pory badania potwierdzające hamowanie naczyń krwionośnych prowadzone były na zwierzętach. W 2012 r. prowadzono także obserwacje na ludziach, które wykazały że stosowanie witaminy D3 chroni przed rakiem piersi, jelita grubego, prostaty oraz jajnika. Ponadto zauważalne jest korzystne działanie witaminy D u osób, które już zachorowały na raka. U osób zażywających witaminę D, które mają raka jelita grubego zaobserwowano 50 % szansę pięcioletniego przeżycia.

 

„Suplementacja witaminy D po 2-7 latach stosowania zmniejsza ryzyko zgonu z powodu nowotworów. Można zatem powiedzieć, że poziom witaminy D odgrywa istotną rolę w rokowaniach pacjentów z choroba nowotworową" – twierdzi dr Grzesiowski.

 

Porcja Witaminy D


Zaleca się, aby osoby dorosłe przyjmowały od października do kwietnia-maja dziennie co najmniej 800-2000 IU witaminy D, natomiast osoby po 60 roku życia powinny przyjmować większą dawkę witaminy D 5 000-7 000 IU, nawet przez cały rok.

 

Osobom wymagającym intensywnej suplementacji zaleca się jeszcze większą dawkę witaminy D, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Witaminę D ciężko przedawkować, dlatego też jej zażywanie nawet w wysokich dawkach jest bezpieczne.

 

Zdrowotne działanie witaminy D może okazać się znaczące dla medycyny, większe niż do niedawna podejrzewano. Hamowanie powstawania nowych naczyń krwionośnych, może być przełomowe dla medycyny i pacjentów, zaś witamina D może nie tylko uchronić prze rakiem, ale także wydłużyć życie osób już chorujących.

 

Redakcja BP

źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,401233,eksperci-witamina-d-chroni-przed-rakiem-i-wydluza-zycie-chorych.html

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Copyright © 2012 BadajPiersi.pl

Tworzenie stron www megaweb.pl