Dzisiaj jest: 29 Listopad 2021. Imieniny obchodzą: Błażej, Walter, Fryderyk.

Reklama

Zapraszamy na facebooka

Ważne informacje


Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_aidanews2/helper.php on line 1115

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_aidanews2/helper.php on line 1115

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_aidanews2/helper.php on line 1115
14-08-2015
W Polsce i w krajach zachodnich rak piersi u kobiet jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym. Wczesne wykrycie...
14-08-2015
W Polsce i w krajach zachodnich rak piersi u kobiet jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym. Wczesne wykrycie...
14-08-2015
    Szpiczak, znany także pod nazwą szpiczak mnogi, jest rozsianym nowotworem powstałym z komórek...

Reklama

Aktualności:

Czy telewizja zabija?

Fot. ShutterstockTelewizja może mieć zły wpływ na nasze zdrowie. Amerykańscy naukowcy odkryli, iż oglądanie telewizji przez co najmniej trzy godziny każdego dnia, naraża odbiorcę na dużą większą szansę zgonu niż osobę, która spędza przed nim mniej czasu. Temat został poddany szczegółowym badaniom przez specjalistów z Uniwersytetu w Hiszpanii.

 

Siedzący tryb życia oraz brak wysiłku fizycznego skutkuje wieloma chorobami. Są to tzw. choroby cywilizacyjne, między innymi nowotwory złośliwe. Czy oglądanie telewizji, ta z pozoru nieszkodliwa forma spędzania czasu, może wpłynąć na zwiększenie ryzyka zgonu?

 

Telewizja to forma nadmiernie wykorzystywana przez osoby pragnące odpocząć po pracy, czy szkole. Jest ona prostą czynnością, która nie wymaga od nas dużego wysiłku intelektualnego. W dzisiejszych czasach prawie wszyscy posiadamy telewizor. Jednak należy zwrócić uwagę, że może on przyczynić się do kłopotów zdrowotnych. Hiszpańscy Naukowcy z Uniwersytetu w Pampelunie zauważyli, że to co robimy siedząc, ma ogromne znaczenie. Porównali oni oglądanie telewizji z prowadzeniem samochodu oraz pracą na komputerze. Wyniki były zdumiewające - żadna z tych dwóch czynności nie wpływała na zwiększenie liczby przedwczesnych zgonów, a oglądanie telewizji przeciwnie.

 

Badania Naukowców z Hiszpanii zaangażowały ponad 13 tysięcy absolwentów Uniwersytetu w Pampelunie o średniej wieku 37 lat. Byli oni pod nadzorem naukowców przez ponad 8 lat. Badanie brało pod uwagę trzy czynności - oglądanie telewizji, prowadzenie samochodu oraz korzystanie z komputera.

 

Podczas eksperymentu faktycznie odnotowano przypadki śmiertelne! Naukowcy informują o 97 takich przypadkach w grupie osób obserwowanych – 19 spowodowanych chorobami układu krążenia, aż 46 z powodu wystąpienia nowotworu i 32 wynikających z innych przyczyn. Co więcej, czas spędzony przed odbiornikiem miał istotne znaczenie na wykryte choroby śmiertelne i ich rozwój. Osoby siedzące co najmniej trzy godziny wykazywały podwojone ryzyko zgonem (zwiększone o 100%). Jazda za kierownicą samochodu oraz praca na komputerze w zwiększonym wymiarze czasowym nie przekładała się, co ciekawe, na zwiększenie ryzyka zgonu. Przykładowo: osoby, które podróżowały za kierownicą dwie godziny były zagrożone przedwczesną śmiercią tylko o 14% bardziej, niż osoby kierujące pojazdem przez 1 godzinę.

 

Podczas badań brano pod uwagę uwarunkowania biologiczne oraz społeczne, takie jak: wiek, płeć, masa ciała oraz kaloryczność spożywanych posiłków, czy sprawność fizyczna. Nie można wykluczyć również faktu, iż na wyniki mogły mieć wpływ schorzenia niewynikające z badanych czynności.

 

Podsumowując, nie da się jednoznacznie stwierdzić, iż czynność oglądania telewizji spowoduje śmierć, ale można dostrzec zależność, iż siedzenie przed telewizorem i brak aktywności fizycznej wpływa na ten fakt jednoznacznie. W przyszłości zaplanowano dalsze badania, które będą mogły potwierdzić hipotezę naukowców. Zbadane zostaną również zależność redukcji spędzania czasu przed komputerem i zmniejszenia ryzyka zgonu.

 

Może warto zastanowić się, czy warto spędzać przed telewizorem więcej niż 1 godzinę dziennie. WHO wskazuje, iż osoba dorosła w wieku od 18-65 lat potrzebuje minimum 30 minutowej aktywności fizycznej, aby zachować sprawność fizyczna i cieszyć się zdrowiem.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Copyright © 2012 BadajPiersi.pl

Tworzenie stron www megaweb.pl