Dzisiaj jest: 16 Styczeń 2019. Imieniny obchodzą: Marceli, Włodzimierz, Bernard.

Reklama

Zapraszamy na facebooka

Ważne informacje


Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_aidanews2/helper.php on line 1115

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_aidanews2/helper.php on line 1115

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_aidanews2/helper.php on line 1115
14-08-2015
W Polsce i w krajach zachodnich rak piersi u kobiet jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym. Wczesne wykrycie...
14-08-2015
W Polsce i w krajach zachodnich rak piersi u kobiet jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym. Wczesne wykrycie...
14-08-2015
    Szpiczak, znany także pod nazwą szpiczak mnogi, jest rozsianym nowotworem powstałym z komórek...

Reklama

Aktualności:

Nowy, skuteczny lek w walce z rakiem piersi!

Fot. Shutterstock W XXI wieku nadal walczymy z rakiem. Wcześnie wykryty jest do pokonania, w zaawansowanym stadium jesteśmy w stanie wydłużyć życie chorych. Jak bardzo?

 

Szansa dla kobiet z przerzutami
To pytanie do państw, które zdecydowały się na refundację innowacyjnego leczenia, czyli połączenia klasycznej chemioterapii z dwoma środkami przedłużającymi życie osób, chorujących na raka piersi, z przerzutami.


Rak piersi jest najczęstszym nowotworem wśród pań, mimo że świadomość wśród kobiet wzrasta w tym zakresie. Wczesne wykrycie choroby to szansa na pełny powrót do zdrowia. Kiedy choroba jest zaawansowana i dochodzi do przerzutów, wówczas konieczna jest chemioterapia, a czasami amputacja piersi.


Głównym zadaniem chemioterapii jest wyniszczenie komórek nowotworowych, których całkowite zniszczenie przy zdiagnozowanych przerzutach jest niezwykle trudne i wyniszczające dla pacjentki. Nie jest jednak niemożliwe, a zasadnicze pytanie brzmi: nie „czy?" ale „jak?". W 14 krajach UE kobiety mają już szansę na skuteczne leczenie, a leczenie w tym przypadku równa się życie. Polki chore na nowotwór ze zdiagnozowanymi przerzutami mogą lekarzowi zadawać nadal tylko to jedno pytanie: „czy?" i modlić się o ocalenie.


Po kolei
Poza klasyczną chemioterapią, w celu wzmocnienia jej działania powinno wzbogacać się ją o dodatkowe środki: trastuzumab i pertuzumab. Na podstawie prowadzonych badań udowodniono, że średnia przeżycia w grupie, która dodatkowo (niestety, ze względu na koszty, nie jest to standardem we wszystkich krajach) była leczona pertuzumabem wyniosła 56,5 miesiąca, czyli wzrosła o 16 miesięcy w porównaniu do osób, które nie dostawały tego leku.
Pertuzumab jest w stanie dodatkowo wydłużyć życie pacjentek o wiele miesięcy, nawet w przypadku raka piersi z przerzutami. Jest to precedens w leczeniu raka piersi.

 

Niestandardowa chemioterapia dedykowana jest kobietom będącym w zaawansowanym stadium choroby, dającym przerzuty. W szczególności tego typu leczenie skierowane jest do pacjentek z tzw. guzem HER2. Receptory HER2 posiadamy wszyscy, znajdują się one zarówno na komórkach zdrowych, jak i chorych. W przypadku choroby jest ich zdecydowanie więcej, a komórki z nadmiarem tych receptorów dzielą się bardzo szybko, powodując przerzuty. Są tez oporne na leczenie.

 

Pierwszym środkiem którym uderzono w komórki z nadmiarem receptorów HER2 była herceptyna, czyli trastuzumab

Następnie leczenie trastuzumabem postanowiono udoskonalić i tak powstał program pod nazwą CLEOPATRA, podczas którego przetestowano lek o nazwie pertuzumab.

 

Inicjatorką programu jest Doktor Swain. Głównym zadaniem CLEOPATRY jest sprawdzenie bezpieczeństwa i skuteczności leczenia przerzutowego raka piersi za pomocą dwóch środków - trastuzumabu i pertuzumabu - połączonych z klasyczną chemioterapią.

 

Potrójne leczenie
Pertuzumab podobnie jak trastuzumab zmniejsza zdolność rozmnażania się złośliwych komórek . Zastosowanie do klasycznej chemioterapii dodatkowo dwóch środków blokuje aż dwa różne miejsca na receptorze HER2. Ponadto oba środki sprawiają, że nasz układ odpornościowy zaczyna o wiele lepiej rozpoznawać komórki rakowe i tym samym o wiele łatwiej je niszczyć.

 

Klasyczna Chemioterapia połączona z dwoma środkami dodatkowo daje co najmniej 16 miesięcy życia. Średnia przeżycia w grupie leczonej potrójnym lekiem (klasyczna chemioterapia + trastuzumab + pertuzumab) wyniosła 56,5 miesiąca.

 

W Polsce NFZ nie refunduje potrójnego leczenia, jedynego o takiej skuteczności. Pozostaje mieć nadzieję, że medialny krzyk wołający o pomoc w imieniu chorych okaże się skuteczny i przyspieszy procedury związane z podjęciem decyzji o refundacji, decyzji o ocaleniu tysięcy ludzkich istnień.

 

 

Redakcja BP

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Copyright © 2012 BadajPiersi.pl

Tworzenie stron www megaweb.pl