Dzisiaj jest: 16 Styczeń 2019. Imieniny obchodzą: Marceli, Włodzimierz, Bernard.

Reklama

Zapraszamy na facebooka

Ważne informacje


Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_aidanews2/helper.php on line 1115

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_aidanews2/helper.php on line 1115

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_aidanews2/helper.php on line 1115
14-08-2015
W Polsce i w krajach zachodnich rak piersi u kobiet jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym. Wczesne wykrycie...
14-08-2015
W Polsce i w krajach zachodnich rak piersi u kobiet jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym. Wczesne wykrycie...
14-08-2015
    Szpiczak, znany także pod nazwą szpiczak mnogi, jest rozsianym nowotworem powstałym z komórek...

Reklama

Aktualności:

Konferencja dotycząca nowotworów kobiecych

Tylko 43 proc. Podlasianek korzysta z darmowych badań

 

Rak szyjki macicy i rak piersi to najczęściej występujące nowotwory złośliwe u kobiet. Wciąż nie wszystkie Polki wykonują badania profilaktyczne. Najwięcej kobiet – prawie 54% - korzysta z badań profilaktycznych raka piersi w województwie lubuskim, najmniej w województwie małopolskim - 37%. Województwo podlaskie plasuje się w połowie zestawienia z wynikiem 43%. W naszym województwie najczęściej kobiety badają się w powiecie hajnowskim (53%), najrzadziej w powiecie łomżyńskim - 32%.

 

W przypadku kobiet  korzystającej z programów profilaktycznych raka szyjki macicy, niestety wyniki te są dużo niższe. Najwięcej kobiet wykonuje badania w województwach zachodnio-pomorskim (28%), pomorskim (25,5%) i warmińsko-mazurskim (30%), zaś najmniej w województwie wielkopolskim (16%) i mazowieckim (18%). W naszym województwie na badania zgłasza się niecałe 24% mieszkanek objętych programem profilaktycznym. Najwięcej - w powiecie sokólskim - 29%, najmniej – 8% - bada się w powiecie sejneńskim.

 

Wojewódzki Ośrodek Koordynujący przy współpracy z  Białostockim Centrum Onkologii oraz  Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Białymstoku we współudziale Podlaskiego Oddziału NFZ oraz Wojewódzkich Ośrodków Koordynujących Programy Profilaktyczne zorganizowały 19 sierpnia 2015 r. w  Starostwie Powiatowym Wysoko Mazowieckim konferencję poruszającą tematykę nowotworów kobiecych.  O tym, jak wygląda kwestia profilaktyki i zachorowań mówili  Prof. dr hab. n. med. Piotr Knapp, dr nauk o zdrowiu Agnieszka Wojno, mgr Monika Mróz jak również onkolog lek. med. Piotr Skalij.

 

Główną tematyką wykładów była profilaktyka wykrywania raka piersi, profilaktyka raka szyjki macicy w dobie prewencyjnego szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) oraz profilaktyka chorób żeńskiego narządu płciowego.

 

Prof. dr hab. n. med. Piotr Knapp swoim wykładem próbował odpowiedzieć na pytanie:  Czy w XXI wieku rak szyjki macicy zniknie? Wskazywał, iż wczesna profilaktyka, poprzez regularne badania cytologiczne a także edukację oraz szczepienia jeszcze przed rozpoczęciem inicjacji seksualnej daje możliwość uniknięcia choroby. Rak szyjki macicy jest trudny do wykrycia jednak poprzez zorganizowane badania cytologiczne jest to możliwe.

 

Podsumowaniem było stwierdzenie, że bezpłatna cytologia i mammografia zajmują tylko kilka minut, które warto poświęcić, by upewnić się, czy wszystko jest w porządku.

 

 

DSC 0442

DSC 0415SZCZEGÓŁÓWYCH INFORMACJI UDZIELA

AGENCJA PR FIRST COMMUNICATIONS

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Tel. 85/743 68 56

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Copyright © 2012 BadajPiersi.pl

Tworzenie stron www megaweb.pl