Dzisiaj jest: 19 Kwiecień 2019. Imieniny obchodzą: Adolf, Leon, Tymon.

Reklama

Zapraszamy na facebooka

Ważne informacje


Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_aidanews2/helper.php on line 1115

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_aidanews2/helper.php on line 1115

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_aidanews2/helper.php on line 1115
14-08-2015
W Polsce i w krajach zachodnich rak piersi u kobiet jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym. Wczesne wykrycie...
14-08-2015
W Polsce i w krajach zachodnich rak piersi u kobiet jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym. Wczesne wykrycie...
14-08-2015
    Szpiczak, znany także pod nazwą szpiczak mnogi, jest rozsianym nowotworem powstałym z komórek...

Reklama

Aktualności:

Mastektomia

Fotolia 435601 S

 

 

 

 

Mastektomia, inaczej amputacja piersi jest zabiegiem polegającym na usunięciu całej piersi. Dawniej był to zabieg stosowany u wszystkich kobiet chorujących na raka piersi. Od połowy lat 80 ubiegłego wieku rola mastektomii została znacznie ograniczona na korzyść leczenia oszczędzającego pierś. Jest to leczenie polegające na wycięciu guza i napromienieniu piersi, czyli zastosowaniu radioterapii.

 

 

Zarówno w przypadku mastektomii, jak operacji oszczędzającej pierś w zależności od zaawansowania choroby pobiera się węzły chłonne pachowe, wykonując tak zwaną biopsję węzła wartowniczego lub usuwa się wszystkie węzły pachowe, wykonując limfadenektomię.

 

U kogo wykonuję się mastektomię?

 

Mastektomię należy traktować jako zabieg, który należy wykonać wtedy, gdy nie można zastosować leczenia oszczędzającego pierś. Istnieją ścisłe wytyczne towarzystw naukowych opisujących bezwzględne i względne przeciwwskazania do leczenia oszczędzającego pierś. Jednak decyzję, co do rodzaju leczenia zawsze należy podjąć wspólnie z pacjentką, omawiając korzyści i ograniczenia związane z każdą opcją leczenia.

 

Przykładowym przeciwwskazaniem do leczenia oszczędzającego a tym samym wskazaniem do mastektomii jest wieloogniskowy rak piersi. W tym przypadku rak rozwija się w postaci dwóch lub większej liczby guzów. Należy jednak zauważyć, że gdy ogniska raka położone są blisko siebie czasami udaje się je usunąć zachowując pierś.

 

Podejmując decyzję, czy u chorej na raka piersi można zastosować leczenie oszczędzające pierś - to znaczy usunąć guz a następnie napromieniać pierś, czy też konieczne jest wykonanie mastektomii niezbędne jest wykonanie mammografii. Jeżeli w mammografii wykonanej przed operacją u chorej na raka piersi widoczne są liczne mikrozwapnienia tj. drobne zmiany charakterystyczne dla zmian potencjalnie złośliwych, to u tych chorych konieczne jest wykonanie mastektomii.

 

Mastektomię wykonuje się również w przypadku, gdy po zabiegu oszczędzającym pierś stwierdza się w badaniu histopatologicznym duży obszar przylegania guza do marginesu wycięcia, czyli tak zwany rozległy dodatni margines, lub gdy po kolejnym zabiegu chirurgicznym poszerzenia marginesu wycięcia patolog stwierdza obecność komórek raka piersi.

 

Leczenia oszczędzającego pierś nie można zastosować u kobiet mających przeciwwskazania do radioterapii uzupełniającej, czyli do napromieniania piersi. Dotyczy to np. kobiet w ciąży, u których optymalny termin radioterapii wypadałby przed rozwiązaniem. Do tej grupy należą również kobiety chorujące na niektóre choroby tkanki łącznej obejmującej skórę, a także pacjentki, które w przeszłości przeszły radioterapię na klatkę piersiową. W tym ostatnim przypadku ostateczna decyzja o rodzaju leczenia chirurgicznego zależy od wcześniej zastosowanej dawki radioterapii. Mastektomia jest zabiegiem preferowanym u kobiet, które są nosicielkami mutacji BRCA1 lub BRCA2, które zachorują na raka piersi.

 

Czy są przeciwwskazania do mastektomii?

 

W przypadku rozpoznania raka piersi należy zawsze przeprowadzić badania mające na celu określenie stopnia zaawansowania choroby, zanim rozpocznie się leczenie. Tylko dzięki takiemu postępowaniu można dobrać najbardziej skuteczne leczenie. Jeżeli w momencie rozpoznania raka piersi stwierdzi się obecność przerzutów odległych, to leczeniem skuteczniejszym od mastektomii jest chemioterapia lub hormonoterapia. Mastektomia w takich wypadkach wykonywana jest jedynie wtedy, gdy może przynieść chorej poprawę jakości życia poprzez usunięcie np. rozległego owrzodzenia.

Trzeba pamiętać, że mastektomia jest stosunkowo rozległym zabiegiem i nie zawsze można ją wykonać u chorych obciążonymi poważnymi chorobami towarzyszącymi, których stan ogólny jest niestabilny.

 

Jakie są rodzaje mastektomii?

 

Najczęściej wykonywane są tzw. amputacje proste piersi, kiedy usuwana jest sama pierś lub zabieg uzupełniany jest o biopsję węzła wartowniczego, w celu wykrycia ewentualnych przerzutów do węzłów chłonnych pachowych. Obecnie rzadziej wykonywanym zabiegiem jest radykalna zmodyfikowana amputacja piersi, czyli zabieg Maddena, w którym oprócz piersi usuwane są również zmienione przerzutowo węzły chłonne pachowe. Najbardziej nowoczesne techniki mastektomii obejmują tzw. mastetkomie podskórne inaczej mastektomie z zaoszczędzeniem skóry. W zabiegach tych usuwana jest pierś ale oszczędza się skórę klatki piersiowej a czasami również otoczkę i brodawkę sutkową. W trakcie tych zabiegów wykowane są natychmiastowe rekonstrukcje piersi. Postępowanie to pozwala na odbudowanie kształtu piersi lub wręcz zachowanie obrysu piersi mimo konieczności usunięcia całej tkanki gruczołowej i tłuszczowej piersi. W naszej praktyce staramy się u jak największej liczby pacjentek zaoferować tego typu leczenie. W trakcie mastektomii podskórnych wykonuje się również biopsję węzła wartowniczego lub limfadenektomię pachową w zależności od wskazań onkologicznych.

 

Jak wyglądają przygotowania do zabiegu?

 

Po pierwsze chirurg przed zabiegiem omawia z chorą plan leczenia, zakres zabiegu oraz możliwe powikłania. Jest to niezbędne dla uzyskania świadomej zgody na proponowane leczenie.

Samo postępowanie przygotowawcze jest podobne jak w większości zabiegów chirurgicznych. W celu zmniejszenia ryzyka infekcji okołooperacyjnej pacjentki przed zabiegiem myją się mydłem przeciwbakteryjnym i otrzymują profilaktycznie antybiotyk. Podawane są również leki mające działanie uspakajające, które ułatwiają przeprowadzenie znieczulenia ogólnego.

Przed zabiegiem pacjentki mają możliwość zasięgnąć porady specjalisty rehabilitacji tak ,aby szybko i bezpiecznie mogły powrócić do pełni sprawności. Mogą również porozmawiać z psychologiem.

 

Jak postępować po mastektomii? – zalecenia lekarza

 

Po zabiegu, jeszcze przed opuszczeniem szpitala rozpoczyna się rehabilitacja. Pacjentki mają pokazane ćwiczenia, które powinny wykonywać, aby nie doszło do zaburzeń ruchomości w stawie barkowym, a także uczą się w jaki sposób zapobiegać obrzękowi ręki. Pacjentki są informowane, w jaki sposób dbać o ranę, kiedy należy zgłosić się na zdjęcie szwów a kiedy na punkcję rany. Kobiety po mastektomii, które nie miały wykonanej rekonstrukcji piersi, otrzymują specjalny druk na zakup protezy zewnętrznej piersi. W przypadku Pań, u których pierś została zrekonstruowana, zaleca się noszenie specjalnych pasów i staników mających na celu utrzymanie prawidłowego położenia implantu lub ekspandera tkankowego.

 

Czy występują, jak często i jakie powikłania?

 

We wczesnym okresie pooperacyjnym najczęstszym powikłaniem po amputacji piersi jest krwawienie z rany pooperacyjnej. Czasami wymaga to wykonania rewizji rany i zaopatrzenia miejsca krwawienia. Tak jak po wszystkich zabiegach chirurgicznych, może wystąpić również infekcja rany i to mimo stosowania profilaktycznej antybiotykoterapii. Pobierane są wówczas wymazy z rany i stosuje się kolejną linię antybiotyków. Po mastektomii w ranie może gromadzić się płyn surowiczy, co jak było wcześniej wspomniane, może wymagać nakłucia przez skórę, czyli tak zwanej punkcji rany. Należy pamiętać również o możliwości wystąpienia obrzęku chłonnego kończyny górnej po stronie operowanej. Dotyczy to szczególnie chorych, u których konieczne było usunięcie węzłów chłonnych pachowych. Powikłanie to jest trudne do leczenia, dlatego też pacjentki są szczegółowo informowane, co można a czego nie można robić aby uniknąć takiej sytuacji.

 

Jaka jest skuteczność zabiegu?

 

Nawroty miejscowo po mastektomii bez względu na to czy była wykonana rekonstrukcja piersi czy nie, występują rzadko tj. od 1 do 5% chorych. Jednak według współczesnej wiedzy rak piersi nawet we wczesnym stopniu zaawansowania może prowadzić do rozwoju przerzutów odległych. Dlatego, w celu zabezpieczenia chorych przed ich wystąpieniem, większość chorych otrzymuje leczenie ogólnoustrojowe pod postacią hormonoterapii i/lub chemioterapii. W przypadku złych czynników rokowniczych, zwłaszcza gdy stwierdza się przerzuty do węzłów chłonnych pachowych, należy rozważyć wdrożenie radioterapii.

Dlatego też, mówiąc o skuteczności leczenia chirurgicznego chorych na raka piersi, tak naprawdę mówimy o skuteczności leczenia wielodyscyplinarnego. Bo tylko takie postępowanie umożliwia pełne wyleczenie u blisko 80% kobiet chorych na raka piersi.

 

 

dr n. med. Piotr Pluta
Specjalista chirurgii onkologicznej i ogólnej
Klinika Chirurgii Onkologicznej
Regionalny Ośrodek Onkologiczny
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Kopernika w Łodzi

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Copyright © 2012 BadajPiersi.pl

Tworzenie stron www megaweb.pl