Dzisiaj jest: 19 Wrzesień 2021. Imieniny obchodzą: Konstancja, January.

Reklama

Zapraszamy na facebooka

Ważne informacje


Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_aidanews2/helper.php on line 1115

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_aidanews2/helper.php on line 1115

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_aidanews2/helper.php on line 1115
14-08-2015
W Polsce i w krajach zachodnich rak piersi u kobiet jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym. Wczesne wykrycie...
14-08-2015
W Polsce i w krajach zachodnich rak piersi u kobiet jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym. Wczesne wykrycie...
14-08-2015
    Szpiczak, znany także pod nazwą szpiczak mnogi, jest rozsianym nowotworem powstałym z komórek...

Reklama

Stanik dla Amazonek

Fot. Materiały organizatoraBiustonosz jest ważną częścią ubioru nie tylko ze względów estetycznych ale również i zdrowotnych.


Dlatego też każda z pań powinna mieć prawidłowo dobrany biustonosz, dotyczy to również Amazonek – kobiet po chirurgicznym usunięciu jednej lub obu piersi, w wyniku zachorowania na raka piersi.

 

Jednym z głównych problemów z doborem odpowiedniej bielizny dla Amazonek jest brak prawidłowej rozmiarówki. Z niewiadomych przyczyn, producenci, którzy szyją bieliznę dla zdrowych kobiet w większych rozmiarach np. K, L, czy M, ofertę dla Amazonek do niedawna ograniczali jedynie do miseczek A, B, C, D. Problematyczne może okazać się również znalezienie właściwego obwodu, gdyż i w tym przypadku producenci nie dysponują zbyt szerokim wachlarzem rozmiarów.

 

Często miseczki E, F występują dopiero przy większych obwodach i niezwykle trudno jest znaleźć rozmiar np. 75 G, a przecież kobiety po mastektomii także mają różne figury i biusty, w związku z czym ich zapotrzebowania są takie same jak kobiet, które mają obie piersi. W przypadku Amazonek jeśli kobieta potrzebuje np. rozmiaru 75 G, to aby dobrać odpowiednią wielkość miseczki zgodnie z zasadą przeliczania rozmiarów zostaje zmuszona do zakupu rozmiaru 90 D.


Wprawdzie obwód nie może być zbyt ciasny ze względu na ryzyko wystąpienia obrzęków limfatycznych (jeżeli przy mastektomii nastąpiło jednocześnie usunięcie węzłów chłonnych dołu pachowego), jednakże nie może być również za luźny, gdyż nie będzie wówczas wystarczająco podtrzymywał biustu..

 

W przypadku Amazonek klasyczny bra-fitting jest utrudniony, co nie znaczy, że niemożliwy. Jest bardzo ważny, nie tylko ze względu na wygląd, ale przede wszystkim z uwagi na zdrowie. To, co może powodować u zdrowej kobiety dyskomfort podczas noszenia biustonosza, dla kobiety po amputacji piersi może stanowić zagrożenie dla zdrowia.

 

W przypadku Amazonek potrzeba wiele przezorności w dobieraniu odpowiedniego rozmiaru. Po pierwsze obwód powinien być dobrze dopasowany, co umożliwi rozłożenie siły nacisku na dużą powierzchnię i nie będzie powodować ucisku. Należy pamiętać, że obwód nie powinien być zbyt luźny, ponieważ ciężar piersi i protezy spoczywa wówczas tylko na ramiączkach, powodując ucisk na barkach, co również nie jest wskazane.

 

Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jaką bieliznę mogą nosić Amazonki, czy jest wyłącznie wskazane noszenie bielizny pooperacyjnej, specjalistycznej, czy też można spróbować dobrać zwykłą bieliznę, gdzie jest dużo szerszy wachlarz możliwości w doborze biustonoszy. W przypadku pań po operacjach „oszczędzających", kiedy została usunięta tylko część piersi, po rekonstrukcji lub wtedy, kiedy można nosić samoprzylepne protezy niewymagające specjalnej kieszonki, można spróbować znaleźć biustonosz niespecjalistyczny. Jednak czasem blizny pooperacyjne, nawet już po całkowitym wygojeniu ran, bywają bardzo wrażliwe, co uniemożliwia noszenie takich biustonoszy, gdyż mogą powodować dyskomfort. Dlatego też zazwyczaj bielizna dla Amazonek jest bardzo dobrze wykonana, z miłych w dotyku oraz delikatnych materiałów.

 

Kolejna ważna sprawa, to fiszbiny, których użycie nie zawsze jest wskazane przez Amazonki. Wśród specjalistów zdania są podzielone na temat noszenia staników fiszbinami przez te panie. Tak naprawdę każda sytuacja jest indywidualna, fiszbiny nie są odgórnie wykluczone. Z pewnością nie powinny to być fiszbiny twarde, czy też zbyt wysokie, gdyż nic nie powinno wbijać się w pachę.
Tę kwestię najlepiej jest omówić ze swoim lekarzem. W każdym bądź razie jest z czego wybierać, gdyż firmy produkujące specjalistyczne staniki dla Amazonek, mają w swojej ofercie również modele na fiszbinach.

 

Należy zaznaczyć jednak że te wszystkie porady dotyczą okresu po rekonwalescencji, kiedy blizny są już wygojone. Do tego czasu w grę wchodzą tylko miękkie biustonosze bez fiszbin, nieco luźniejsze pod biustem niż te, które będą dobierane docelowo. W okresie tuż po operacji należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego.

 

U kobiet po mastektomii biustonosz pełni bardzo ważne funkcje. Jest nie tylko elementem wyglądu, ale przede wszystkim zdrowia i wygody. Prawidłowo dopasowany stanik powinien również zamaskować brak piersi, aby kobieta czuła się w nim naprawdę komfortowo.

Copyright © 2012 BadajPiersi.pl

Tworzenie stron www megaweb.pl