Dzisiaj jest: 24 Marzec 2019. Imieniny obchodzą: Gabriel, Marek, Gabor.

Reklama

Zapraszamy na facebooka

Ważne informacje


Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_aidanews2/helper.php on line 1115

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_aidanews2/helper.php on line 1115

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_aidanews2/helper.php on line 1115
14-08-2015
W Polsce i w krajach zachodnich rak piersi u kobiet jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym. Wczesne wykrycie...
14-08-2015
W Polsce i w krajach zachodnich rak piersi u kobiet jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym. Wczesne wykrycie...
14-08-2015
    Szpiczak, znany także pod nazwą szpiczak mnogi, jest rozsianym nowotworem powstałym z komórek...

Reklama

Wirus brodawczaka ludzkiego

Wirus brodawczaka ludzkiego zwany HPV jest powszechnym drobnoustrojem, przenoszonym drogą inicjacji seksualnej. Mimo że infekcja HPV często ustępuje samoczynnie, to może się ona przekształcić w zakażenie przewlekłe lub w niektórych wypadkach spowodować raka szyjki macicy lub inne rodzaje raka.

 

HPV jest wirusem przenoszonym przez stosunki seksualne, bądź też poprzez bezpośredni kontakt ze skórą w okolicach intymnych osoby zakażonej. Bezpośrednio po zakażeniu nie ma żadnych niepokojących objawów, jednak w chwili, gdy rozwijają się brodawki wokół, wewnątrz lub na penisie, mosznie, odbycie lub pochwie, świadczyć to może o infekcji. Niepokojący jest również fakt, iż objawy moja mogą się pojawić nawet po kilku latach od kontaktów z zainfekowaną osobą, a do tego czasu nieświadomie następuje infekcja innych partnerów.

Zakażeniu można ulec również poprzez kontakt z chorym naskórkiem, np. w przypadku kurzajek, dlatego też należy być bardzo ostrożnym w korzystaniu z saun, basenów oraz salariów.

 

W bardzo rzadkich przypadkach zarażenie wirusem może nastąpić w czasie porodu z zarażonej matki na noworodka, wówczas u noworodka może dojść do zakażenia dróg oddechowych powodujących chrypkę bądź utrudnione oddychanie. Jeżeli u kobiety wykryto brodawki płciowe, zaleca się cesarskie cięcie co zmniejsza ryzyko zakażenia noworodka.

Brodawki okolic narządów płciowych są miękkie, koloru skóry, zwykle niebolesne choć czasem swędzą. Mogą być płaskie, okrągłe lub kształtem przypominać kalafior.

Niestety, używanie prezerwatywy nie chroni przed zakażeniem, jednak zmniejsza ryzyko.

 

Objawy:

- początkowo pojawiają pojawia się małemała, różowe różowa i bolesna naroślą;

- wykwity rozwijają się , zlewają i przybierają postać niebolesnych kalafiorowatych tworów o białawym zabarwieniu;

- pojawia się świąt, pieczenie, upławy o nieprzyjemnym zapachu, przewlekłe wrzody lub stany zapalne bez znanej przyczyny;

- krwawienie z odbytu i/lub nietrzymanie stolca;

- krwawienie podczas lub po stosunku, między miesiączkami lub po menopauzie;

- dyskomfort lub ból podczas stosunku;

- niezwykłe[UP1]  wydzieliny z pochwy, prącia lub odbytu

 

Pod wpływem ciepła i wilgoci brodawki rozwijają się szybko przez co stają się coraz większe. Ich wzrost potęguje również wpływ progesteronu.

W leczeniu brodawek stosuje się maści oraz kremy, jednak w przypadku dużych zmian zalecany jest zabieg chirurgiczny lub usunięcie chorych tkanek przy pomocy prądu elektrycznego. W sytuacji, gdy zakażenie obejmuje szyjkę macicy, bardzo skuteczny okazuje jest  laser.

 

Zapobieganie:

Regularne badanie wymazu z szyjki macicy i leczenie zmian przed nowotworowych, a także od niedawna dostępna  szczepionka, są nadzieją na zapobieganie rakowi szyjki macicy i brodawczaka.

Warto pamiętać, że w miejscu usuniętych brodawek mogą pojawić się nowe, dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest profilaktyka, w której ważną rolę odgrywa bezpieczeństwo kontaktów seksualnych, czyli przede wszystkim wierność jednemu partnerowi oraz szczepienia przeciwko HPV.

 

 

Żródło: http://www.poradnikzdrowie.pl, https://www.pum.edu.pl, http://www.zwrotnikraka.pl, https://portal.abczdrowie.pl/klykciny-konczyste

[UP1]Co to znaczy niezwykłe?

Copyright © 2012 BadajPiersi.pl

Tworzenie stron www megaweb.pl