Dzisiaj jest: 24 Marzec 2019. Imieniny obchodzą: Gabriel, Marek, Gabor.

Reklama

Zapraszamy na facebooka

Ważne informacje


Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_aidanews2/helper.php on line 1115

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_aidanews2/helper.php on line 1115

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_aidanews2/helper.php on line 1115
14-08-2015
W Polsce i w krajach zachodnich rak piersi u kobiet jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym. Wczesne wykrycie...
14-08-2015
W Polsce i w krajach zachodnich rak piersi u kobiet jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym. Wczesne wykrycie...
14-08-2015
    Szpiczak, znany także pod nazwą szpiczak mnogi, jest rozsianym nowotworem powstałym z komórek...

Reklama

Hemioterapia – jedna z metod leczenia nowotworów w pytaniach.

shutterstock 45153988

 

 

Co to jest chemioterapia i na czym polega?


Chemioterapia (rodzaj leczenia systemowego) to podawanie leków w formie doustnej, podskórnej czy dożylnej, których celem jest walka z chorobą nowotworową. Podawane w ten sposób leki działają na cały organizm jednocześnie; ze względu na ich toksyczny charakter działają najsilniej na komórki szybko dzielące się, czyli przede wszystkim komórki nowotworowe.


Jakie sa rodzaje chemioterapii? Skąd wiemy jaki rodzaj jest odpowiedni dla jakiego pacjenta?


Rodzajów i schematów chemioterapii jest bardzo wiele. Skojarzenia leków były w przeszłości przebadane pod kątem optymalnej dawki, bezpieczeństwa i skuteczności w eksperymentach medycznych (tzw. badaniach klinicznych) – pozwala to na zarejestrowania jedynie bezpiecznych i skutecznych leków w danej chorobie nowotworowej. Schematy chemioterapii zależą od rozpoznania (czy to rak piersi, żołądka, czerniak itd.), od stopnia zaawansowania choroby (leczenie uzupełniające po zabiegach operacyjnych czy paliatywne w chorobie rozsianej), a także od wieku czy chorób towarzyszących u pacjent, co może stanowić przeciwwskazanie do podawania niektórych leków.


Kiedy są wskazania a kiedy przeciwwskazania do jej stosowania?


Wskazania do stosowania leczenia systemowego określają międzynarodowe i polskie zalecenia towarzystw naukowych oparte na rzetelnie przeprowadzonych badaniach klinicznych. Natomiast przeciwwskazania określane sa indywidualnie w zależności od chorób towarzyszących, wieku czy stanu sprawności chorego.


Czy występują i kiedy się pojawiają skutki uboczne?


Skutki uboczne są nieodłącznym elementem każdego rodzaju leczenia, w tym chemioterapii. Działania uboczne mogą się pojawić już w pierwszej dobie leczenia – najczęściej to nudności i wymioty. Częstym powikłaniem są zaburzenia funkcji szpiku kostnego, co może skutkować sadkiem ilości płytek krwi (małopłytkowość, krwinek czerwonych (niedokrwistość, i krwinek białych (leukopenia i neutropenia). Dość powszechnie towarzyszy chemioterapii zespół zmęczenia, polegający na osłabieniu utrudniającym życie zawodowe, społeczne i rodzinne. Do późnych skutków chemioterapii należą uszkodzenia narządów (np. niewydolność serca), bezpłodność, a także wtórne nowotwory.


Jakie szanse daje chemioterapia?


To zależy od rodzaju nowotworu i jego zaawansowania. W niektórych chorobach chemioterapia pozwala osiągnąć wyleczenie (białaczki, chłoniaki czy rak jądra), w niektórych obniża ryzyko nawrotu po leczeniu operacyjnym (rak piersi, rak jelita grubego) i wydłuża życie, a w zaawansowanych nowotworach o średniej chemiowrazliwości wydłuża życie pozwalając na zachowanie jego jakości (rozsiane raki, czerniak czy mięsaki).


Czy należy stosować specjalną dietę bądź radykalnie zmienić tryb życia?


Podczas chemioterapii nie zaleca się żadnej specjalnej diety. Podobnie jak u innych osób chorym proponowana jest zdrowa dieta zbliżona do śródziemnomorskiej. Nie jest uzasadnione zmuszanie chorych do spożywania żadnych pokarmów (jednym z mitów jest sok z buraka). Ważne jest także, aby chory spożywał odpowiednią ilość płynów (minimum ok 1,5 litra na dobę), tak by zapewnić nerkom właściwą czynność. Nie zaleca się rutynowo żadnych suplementów czy innych paraleków.


Jaki procent pacjentów po chemioterapii umiera a jaki można uznac za wyleczony?


Główną przyczyną zgonów u chorych poddawanych chemioterapii nie jest leczenie, ale brak wrażliwości nowotworu na terapię. Nie można określić odsetka chorych umierających po przebytej chemioterapii w całej populacji, bo zależy to wielu zmiennych – rodzaj nowotworu, jego stadium zaawansowania, wiek, choroby towarzyszące itd.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

Odpowiedzi udzieliła nam:


Dr n. med. Ewa Kalinka-Warzocha
Kierownik Oddziału Chemioterapii
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Kopernika

Copyright © 2012 BadajPiersi.pl

Tworzenie stron www megaweb.pl