Dzisiaj jest: 17 Luty 2019. Imieniny obchodzą: Zbigniew, Julian, Łukasz.

Reklama

Zapraszamy na facebooka

Ważne informacje


Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_aidanews2/helper.php on line 1115

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_aidanews2/helper.php on line 1115

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_aidanews2/helper.php on line 1115
14-08-2015
W Polsce i w krajach zachodnich rak piersi u kobiet jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym. Wczesne wykrycie...
14-08-2015
W Polsce i w krajach zachodnich rak piersi u kobiet jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym. Wczesne wykrycie...
14-08-2015
    Szpiczak, znany także pod nazwą szpiczak mnogi, jest rozsianym nowotworem powstałym z komórek...

Reklama

Nowe metody leczenia pacjentów z rakiem

Fotolia 60416356 M

 

 

Zastosowanie indywidualnych terapii, które będą skuteczne u konkretnego pacjenta z rakiem - to główny cel działań Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, który tworzy biobank. Analiza zebranych próbek, dzięki nowoczesnym technologiom, ma pomóc w szukaniu skutecznych metod leczenia.

 

 


We wtorek (8 marca) władze uczelni oraz przedstawiciele niemieckiej firmy INDIVUMED, światowego lidera zajmującego się biobankowaniem tkanek i badaniami klinicznymi w onkologii, podpisali umowę o współpracy naukowej.


Główny cel tych działań to - jak tłumaczył dziennikarzom - prorektor ds. nauki i współpracy zagranicznej, rektor-elekt prof. Adam Krętowski, m.in. stosowanie terapii personalizowanych. Naukowcy chcą też opracować nowe biomarkery, które będą pomocne w walce z rakiem.


Biobank ma działać w pełni od 2018 r. Aktualnie pobierane są tkanki do badań, na początek od pacjentów z rakiem płuca, wszystkich operowanych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. To projekt naukowy pod nazwą MOBIT, na który Uniwersytet Medyczny zdobył 19 mln zł z programu STRATEGMED. Białostocka uczelnia realizuje go wspólnie z ok. dziesięcioma partnerami(uczelniami, instytutami, szpitalami) z Białegostoku, Olsztyna i Poznania.


Materiał pobiera specjalnie do tego szkolony personel pielęgniarek i patologów. Prof. Krętowski tłumaczył, że chodzi o to, by materiał był jak najszybciej odpowiednio zabezpieczony. Próbki są mrożone w ciekłym azocie. - Ten czas, okazuje się, że im jest krótszy, mniejszy niż 10 minut, tym bardziej wiarygodne są te wyniki, które świadczą o tym co się w tym guzie dzieje. Przez wiele lat nikt na to nie zwracał uwagi - dodał prof. Krętowski.


Oprócz pobierania guza do badań, pacjentom pobiera się krew i mocz, a przedtem także są poddawani badaniom - skanowaniu ciała z wykorzystaniem nowoczesnego urządzenia PET/MRi łączącego tomografię pozytonową i rezonans magnetyczny. - Te informacje z rezonansu PET/MRi i z guza są łącznie analizowane. To też daje nam szanse na wybór terapii, na wcześniejszą diagnostykę" - podkreślił prorektor.


W przyszłości - jak zapowiedział - "w miarę nabierania doświadczeń" - badaniami mają być objęci nie tylko pacjenci z rakiem płuc, ale wszyscy, także operowani w innych szpitalach. Do współpracy są zaproszone szpitale w Olsztynie i Poznaniu.


Białostocki biobank będzie się stopniowo zapełniał próbkami. W przyszłości zebrany materiał będzie można również wykorzystywać do innych badań. Biobank jest bowiem jednym z przedsięwzięć, które uczelnia chce wykorzystywać do różnych projektów, także komercyjnych.


Prof. Krętowski podkreślił, że uczelnia ma obiecane finansowanie w wysokości 30 mln euro z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podlaskiego na lata 2014-2020 w ramach projektu Centrum Badań Innowacyjnych Plus, pod warunkiem, że będą w nim uczestniczyć podmioty komercyjne.
Rektor-elekt tłumaczy, że medycyna spersonalizowana, nastawiona na szukanie terapii skutecznej u konkretnego pacjenta to obiecująca przyszłość. - W tej chwili medycyna idzie w kierunku doboru odpowiedniego leczenia do pacjenta. Kluczem do tego w przypadku guzów nowotworowych jest zbadanie tego guza i znalezienie, które ścieżki są aktywowane, jaki proces w konkretnym guzie, u konkretnego pacjenta się odbywa - wyjaśnił.


Ma w tym pomóc analiza molekularna pobranego materiału i dobranie do tego konkretnych leków. W ramach białostockich badań naukowych, pacjenci będą mieli szanse na dostęp do leków, które nie zawsze są zarejestrowane w kraju. - Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że możemy zwiększyć szanse na przeżycie pacjenta dziesięciokrotnie - podkreślił Krętowski.


W ramach podpisanej we wtorek umowy firma INDIVUMED zobowiązała się do - jak poinformował rektor-elekt - częściowego sfinansowania infrastruktury biobanku, pomoże w jego organizacji, wspólne będą badania.

 

Źródło:PAP

w-trosce-o-ciebie

Copyright © 2012 BadajPiersi.pl

Tworzenie stron www megaweb.pl