Dzisiaj jest: 17 Luty 2019. Imieniny obchodzą: Zbigniew, Julian, Łukasz.

Reklama

Zapraszamy na facebooka

Ważne informacje


Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_aidanews2/helper.php on line 1115

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_aidanews2/helper.php on line 1115

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_aidanews2/helper.php on line 1115
14-08-2015
W Polsce i w krajach zachodnich rak piersi u kobiet jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym. Wczesne wykrycie...
14-08-2015
W Polsce i w krajach zachodnich rak piersi u kobiet jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym. Wczesne wykrycie...
14-08-2015
    Szpiczak, znany także pod nazwą szpiczak mnogi, jest rozsianym nowotworem powstałym z komórek...

Reklama

Białystok – przełom w walce z rakiem!

Fot. Shutterstock Małżeństwo naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku odkryło związki chemiczne, które mogą mieć rewolucyjne znaczenie dla osób borykających się z chorobą nowotworową. Wynalazki Państwa Bielawskich zostały już opatentowane, teraz czeka ich długa droga w walce o przyszłość innowacyjnego odkrycia.

 

Pani Profesor, proszę powiedzieć czym różnią się odkryte przez Państwa substancje od tych dostępnych na rynku farmaceutycznym?
Prof. Anna Bielawska: Uzyskane przez nas związki mają inną strukturę chemiczną niż dotychczas znane leki. Tego typu związki zostały po raz pierwszy zaprojektowane przez nasz zespół. Udało się nam je uzyskać na drodze syntezy organicznej, zaś ich działanie przeciwnowtworowe zostało potwierdzone na hodowlach wielu komórek nowotworowych.

 

Warto zauważyć, że odkryte związki chemiczne zostały już przez Państwa opatentowane. Proszę powiedzieć jakie to związki?
Może zacznę od tego, że do tej pory udało się nam uzyskać dwa patenty dotyczące odkrytych przez nas substancji przeciwnowotworowych, co wcale nie jest takie proste. Na pierwszy czekaliśmy 4 lata, na drugi 2 lata. Jeden z nich dotyczył sposobu wytwarzania nowych pochodnych izochinolinowych oraz ich medycznego zastosowania. Warto zauważyć, że nie pracowaliśmy sami nad tym sukcesem. Przy odkryciu tego związku współpracowaliśmy z zespołem prof. Zbigniewa Kałuży z ICHO PAN w Warszawie. Natomiast drugi patent dotyczył sposobu wytwarzania pochodnej tiosemikarbazydu oraz jego zastosowania medycznego, co udało się dzięki współpracy z zespołem prof. Moniki Wujec z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

 

Główne zadanie tych substancji to zlikwidowanie komórek nowotworowych, czy wszystkie nowotwory będzie można leczyć za pomocą odkrytych przez Państwa związków chemicznych?
W chwili obecnej prowadzimy badania. W każdym razie druga odkryta przez nas substancja, pochodna tiosemikarbazydu lepiej niszczy komórki nowotworowe niż obecne na rynku leki. Przynajmniej tak wykazały wstępne badania, które były prowadzone na komórkach raka piersi. W chwili obecnej, nie chciałabym zawężać czy poszerzać zakresu działań tych substancji – o wszystkim będziemy Państwa informować po przeprowadzonej serii badań, które są niezbędne, aby wykazać wszystkie możliwości odkrytych przez nas substancji.


Jak długo chorzy będą musieli czekać na ten lek?
Od momentu patentu do wprowadzenia leku na rynek farmaceutyczny mija około 10 lat. Musimy przeprowadzić wszystkie niezbędne badania, aby lek wszedł do obrotu farmaceutycznego. Konieczne są kolejne etapy badań na hodowlach komórkowych i na zwierzętach. Następnie badania będą przeprowadzane na ludziach. Takie są procedury i my musimy tego się trzymać.

 

Aby substancja weszła do obrotu farmaceutycznego wcześniej musi stać się własnością bezpośredniego wytwórcy. Czy jakaś firma farmaceutyczna wyraziła zainteresowanie w tej kwestii?
Jak najbardziej. Naszym odkryciami zainteresował się międzynarodowy koncern farmaceutyczny. Niestety, rozmowy objęte są tajemnicą, dlatego też nie przekażemy Pańswtu informacji co to za koncern i na jakim etapie są rozmowy. W każdym razie mamy nadzieję, że zarówno rozmowy jak i dalsze badania prowadzone przez nasz zespół okażą się owocne przede wszystkim dla pacjentów.

 

Dziękujemy za rozmowę i życzymy powodzenia w dalszych badaniach nad przełomowym przez Państwa odkryciem.
Dziękuję.

 

 

Redakcja BP

Copyright © 2012 BadajPiersi.pl

Tworzenie stron www megaweb.pl